Zawieszenie kredytu w banku – jakie procedury?

Pojawiły się zapowiedzi o możliwości zawieszenia kredytów w bankach. Większość banków nie ma jeszcze wdrożonych procedur, które by to umożliwiały. Sprawdziliśmy najpopularniejsze banki. Stan informacji na 20.03.2020 godzina 11:30. (Pekao, PKO, ING, Santander, KBS, Idea Bank.)

Pekao

na razie można zawiesić tylko w oddziale banku, bank pracuje nad uruchomieniem możliwości zdalnych oficjalna informacja, uzyskana na Czacie banku:

Aktualnie klienci mogą skorzystać z wakacji kredytowych lub prolongaty kredytu jedynie w oddziale. Obecnie pracujemy nad procesem, który pozwoli Klientom indywidualnym na zawieszenie spłaty rat pożyczki ekspresowej lub kredytu hipotecznego w kanałach zdalnych, bez konieczności wizyty w placówce banku. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie www. Za realizację tej czynności, w tym za zawarcie aneksu w terminie do 31 maja br., nie pobieramy opłat. Cały czas trwają prace nad możliwością zawieszenia spłat w kanałach zdalnych, proszę na bieżąco śledzić informacje.

ING

Umożliwimy zawieszenie do sześciu miesięcy spłaty rat kredytów. Z tej formy pomocy będą mogli skorzystać klienci indywidualni oraz firmy. Zawieszenie rat dotyczy kredytów konsumenckich, hipotecznych, firmowych oraz leasingu.

Więcej informacji na początku przyszłego tygodnia

https://www.ing.pl/aktualnosci?news_id=1104186-umozliwimy-zawieszenie-splaty-rat-kredytow-i-leasingu

Krakowski bank spółdzielczy

Bank w uzasadnionych przypadkach, bez dodatkowych opłat przewidzianych w obowiązującej Taryfie
prowizji i opłat, bez potrzeby bieżącej wizyty w Banku, umożliwia nawet do 6 miesięcy:

  • przesunięcie terminu spłat rat kredytowych (prolongaty) wraz z automatycznym
    wydłużeniem o ten sam okres ostatecznego terminu spłaty kredytu,
  • wydłużenie okresu kończących się kredytów odnawialnych.

Po zaakceptowaniu wniosku przez Bank, przesunięciu ulegają spłaty rat kapitałowych. Aby nie
zwiększać Państwa zadłużenia wobec Banku, odsetki od kredytu należy regulować na bieżąco – zgodnie
z nowym harmonogramem spłat otrzymanym wraz z aneksem.

https://www.kbsbank.com.pl/aktualnosci/informacja-dla-klientow-krakowskiego-banku-spoldzielczego-w-sprawie-przesuniecia-terminu-splat-rat-kredytowych

Santander

Możliwość karencji w spłacie kredytu dla klientów firmowych

W ramach zawartych umów kredytowych lub leasingowych (szczegóły na stronie Santander Leasing) dajemy Państwu możliwość 3-miesięcznej lub 6-miesięcznej karencji w spłacie części kapitałowej swoich zobowiązań. Nie pobierzemy opłaty za aneksowanie umowy. – warunki opisane na stronie internetowej

Zawieszenie spłaty kapitału kredytu – klienci indywidualni

Możesz zgłosić prośbę o odroczenie spłaty raty kapitałowej kredytów gotówkowych i hipotecznych na okres od 3 lub 6 miesięcy w naszych placówkach lub przez infolinię. Wniosek zrealizujemy w ciągu kilku dni. Pracujemy również nad rozwiązaniem, dzięki któremu złożysz wniosek z domu w bankowości internetowej.

https://www.santander.pl/koronawirus-aktualne-informacje-banku

PKO

W związku z obecną sytuacją, już dziś możesz skorzystać z zawieszenia 3 rat swojego kredytu lub pożyczki. Sprawdź, jak to zrobić online w serwisie internetowym iPKO.

https://www.pkobp.pl/aktualnosci/zawieszenie-rat-koronawirus/

Idea Bank

  • Każdy klient, który ma w kredyt w Idea Banku, może od poniedziałku ubiegać się o wakacje kredytowe trwające do 6 miesięcy
  • Proces ubiegania się o ulgi związane z epidemią koronawirusa będzie maksymalnie uproszczony

Zgodnie z podjętą w dniu dzisiejszym decyzją Idea Banku, wszyscy klienci spłacający raty kredytu wobec Banku będą mogli od poniedziałku, 23 marca 2020 r., składać wnioski o wakacje kredytowe. W czasie wakacji nie będą spłacali rat kapitałowych, tylko należne odsetki. W przypadku kredytu Fair, w którym raty obejmują wyłącznie kapitał, wartość spłacanych rat zostanie obniżona o 80%. Równocześnie, harmonogram spłat zostanie wydłużony o okres wakacji kredytowych. Klienci będą mogli sami zdecydować jakiej długości wakacje są im potrzebne. Zasady te obejmują zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych.

W przypadku kredytów odnawialnych, linie kredytowe zapadające do czerwca 2020 r. włącznie, będą mogły być przedłużone na kolejne 6 miesięcy.

Idea Bank pracuje nad rozwiązaniami w obszarze IT, które umożliwią maksymalne uproszczenie procesu składania wniosków kanałami zdalnymi. O jego wdrożeniu poinformujemy odrębnym komunikatem. Należy podkreślić, że wiążącym terminem rozpoczęcia wakacji kredytowych będzie dzień złożenia wniosku.

https://ideabank.pl/idea-bank-wprowadza-polroczne-wakacje-kredytowe