Jak wygląda spotkanie z adwokatem i ile kosztuje?


Wiele osób traktuje spotkanie z adwokatem jako coś bardzo nieprzyjemnego. Niektórzy klienci potrafią porównać nawet wizytę u adwokata do bolesnej wizyty na fotelu dentystycznym. Czy faktycznie jest tak nieprzyjemnie? Czy boli? Ile kosztuje wizyta u adwokata?

Dobre kontra miłe – od pocieszania są przyjaciele

Warto pamiętać, że spotkanie z prawnikiem ma konkretny cel. Cel merytoryczny. Czyli na przykład zaplanowanie działań, przedstawienie sprawy, podjęcie decyzji, poradę prawną itp. Atmosfera na spotkaniu jest ważna. Zadaniem profesjonalisty jest zapewnienie klientowi odpowiedniego poziomu komfortu, pozwalającego na rozmowę oraz pracę. Ważne jest, aby do swojego prawnika czuć zaufanie oraz nie stresować się przed kolejnym spotkaniem. Należy jednak pamiętać, że spotkanie z adwokatem nie jest spotkaniem z przyjacielem, i nie ma na celu tylko poprawienia nastroju.

Profesjonalny brak optymizmu

Adwokat powinien uprzedzić Klienta o potencjalnych ryzykach w sprawie, o możliwych konsekwencjach, nawet jeżeli sprawa może być przysłowiowo „przegrana”.  Co więcej poruszane kwestie mogą być dla Klienta trudne emocjonalnie. Dlatego niejednokrotnie zdarzyć się może, że usłyszymy od dobrego prawnika złe dla nas informacje, coś co nam się nie spodoba. Warto jednak pamiętać, że dobry prawnik nie powinien pomijać możliwych scenariuszy, ryzyk i zagrożeń – tylko dlatego, że mogą nie spodobać się klientowi.

Mówienie klientowi prawdy jest naprawdę dużo trudniejsze niż zapewnianie o sukcesie. Prawnik najczęściej wie co chciałby usłyszeć klient – że wygra sprawę, że nie musi się martwić, że ma adwokata, który sobie poradzi. Jednak dobry prawnik powinien racjonalnie ocenić sprawę, bez przywiązań oraz emocjonalnego podejścia. Powinien uprzedzić, że wynik może być różny i zwrócić uwagę na słabsze jej strony.

Ile to kosztuje?

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań klientów – ile to kosztuje i dlaczego tak drogo. Każda kancelaria stosuje swoje stawki i sposoby wyliczania wynagrodzenia. Wszystkich adwokatów obowiązuje jednak Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie. W tym rozporządzeniu można sprawdzić orientalne stawki minimalne za sprawę. Przy weryfikacji cen wziąć pod uwagę, że sprawy często trwają bardzo długo (nawet latami) i wymagają od prawnika dużego nakładu czasu zarówno na pracę samodzielną, jak na spotkania z klientem oraz na wizyty w sądzie.

„Przecież tylko rozmawialiśmy” – dlaczego adwokat jest taki drogi

W internecie można przeczytać bardzo wiele informacji, że prawnicy czy adwokaci są drodzy. Ludzie czują się poszkodowani, ponieważ na spotkaniu z adwokatem tylko rozmawiali i musieli zapłacić. Dlatego zawsze przed spotkaniem z prawnikiem warto zapytać ile kosztuje to spotkanie i świadomie podjąć decyzję czy chcemy za nie zapłacić. Warto pamiętać, że aby udzielić porady adwokat z założenia poświęcił 5 lat swojego życia na studia prawnicze, następnie 3 lata życia na aplikację adwokacką, zdał egzamin zawodowy do którego przygotowywał się również długi czas. W trakcie swojej praktyki cały czas ma również obowiązek doszkalania się i poznawania nowych przepisów. Wszystko po to żeby dobrze chronić interesy swoich klientów oraz móc im profesjonalnie pomagać.  Do tego przed spotkaniem bardzo często prawnik musi przeanalizować dokumenty, uszeregować je, zweryfikować i porównać w stosunku do obowiązującego prawa czy nawet ostatniego orzecznictwa. Spotkanie prawnika z klientem jest więc rodzajem podsumowania całej tej nauki, doszkalania oraz pracy własnej. W każdym jednak przypadku Klient powinien dostać jasne informacje o systemie obliczania wynagrodzenia oraz cenach za konkretne usługi prawne.

Tagi: , , , , , , , ,