Jak przygotować się do pierwszej wizyty u adwokata?


Pierwsza wizyta w kancelarii może być stresująca tak samo dla osoby fizycznej jak i dla przedsiębiorcy. Niestety cały czas do  prawnika Polacy trafiają dość późno, mając już poważne problemy prawne. Istnieje jednak kilka dość uniwersalnych wskazówek w jaki sposób przygotować się do pierwszego spotkania z adwokatem, tak aby było ono efektywne oraz jak najlepsze.

Umów się  i przygotuj dokumenty – Adwokat to nie Wróżka

Po pierwsze planując wizytę w kancelarii adwokackiej należy umówić się na spotkanie. W większości kancelarii można to zrobić telefonicznie oraz mailowo. Już umawiając się warto dopytać, czy w danej kancelarii panują jakieś zwyczaje, czy należy przygotować posiadane dokumenty itp.

Warto pamiętać, że pierwsza rozmowa z prawnikiem przez telefon nie powinna być próbą szukania porady prawnej. Taką można udzielić dopiero po odpowiednim przeanalizowaniu sprawy.  Wiele osób w ten sposób próbuje rozwiązać swoje problemy prawne. Nie raz w praktyce prawnika zdarza się nagle usłyszeć kolegę lub koleżankę sprzed lat, która przypomniała sobie o jego istnieniu i postanowiła zadzwonić „na chwilkę i przy okazji zapytać…”. Uzyskanie „szybkiej” porady przez telefon, może być po prostu niebezpieczne. Prawo w Polsce kieruje się pewnymi głównymi zasadami, jednak przewiduje również wiele zasad szczególnych oraz wyjątków. Przedstawiając prawnikowi sprawę „na szybko” przez telefon, musimy liczyć się z tym, że ewentualnie uzyskana porada będzie bardzo ogólna i możliwe, że nawet błędna w danym – indywidualnym przypadku.

Nie spóźniaj się do kancelarii – to Ty tracisz

Adwokat ma ograniczony czas. Dlatego musi dość rygorystycznie przestrzegać godzin spotkań,gdyż  poza spotkaniami w kancelarii uczestniczy w rozprawach sadowych , załatwia sprawy w różnych urzędach gdzie punktualność jest niezbędna . Każde przesunięcie czasu, czy przedłużenie spotkania może powodować, że inny klient nie będzie miał czasu na spotkanie ze swoim prawnikiem. Dlatego zawsze warto pamiętać, żeby przyjechać na spotkanie z prawnikiem na czas. To przecież nasz czas i może nie być możliwości przedłużenia go ze względu na spóźnienie.

Co przygotować na pierwsze spotkanie?

Przygotowując się na pierwsze spotkanie z adwokatem warto przygotować kilka rzeczy.  Poniżej krótka lista, którą polecamy przygotować przed pierwszym spotkaniem z prawnikiem.

Zrób sobie ściągę

W trakcie spotkania z prawnikiem klienci bardzo często się denerwują. Nie wiedzą od czego zacząć. Gubią się lub zapominają ważnych aspektów sprawy. Dlatego zawsze rekomendujemy przygotowanie sobie krótkiej notatki na kartce –  jak w miarę możliwości prosto, chronologicznie, przedstawić prawnikowi swoją sprawę. Tego rodzaju „ściąga” jest naprawdę zupełnie normalnym i mile widzianym elementem. Klientom pozwala się troszkę odprężyć i adwokatowi opowiedzieć historię sprawy w bardziej uporządkowany i pełny sposób.

Poszukaj dokumentów i wsadź w duży segregator

Wiele osób może zapytać dlaczego duży? Prawnicy z założenia pracują na dokumentach. To one pozwalają wyjaśnić wiele spraw, oraz przeprowadzić odpowiednią analizę. Często klienci nie zdają sobie sprawy z powagi niektórych, na pozór błahych dokumentów. Dlatego idąc na pierwsze spotkanie z adwokatem warto zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, które dotyczą sprawy i posiadamy. Z praktyki klient, który przynosi wszystko co ma, nawet czasami bez sensu, jest dla prawnika klientem, który się stara i bierze aktywny udział w swojej sprawie. To ważne, aby współpracować z adwokatem, i zapewniać mu możliwość działania.

Posprzątaj w swoim segregatorze

Dużo dokumentów może spowodować chaos. Z założenia każdy prawnik poradzi sobie z bałaganem w dokumentach (o ile wszystkie niezbędne są gdzieś w zestawie). Jednak straci na to czas. Czas za który płaci przecież klient. Dlatego aby skupić się na merytorycznej rozmowie i pracy, warto zapewnić prawnikowi porządek w dokumentach. Układając je np. chronologicznie. Ideałem byłoby stworzenie (nawet odręcznie) spisu treści, jakie dokumenty znajdują się w danym segregatorze.

Weź dokument tożsamości lub dokumenty firmowe

W przypadku niektórych czynności prawnik może musieć sprawdzić tożsamość klienta. Np. kiedy będzie on podpisywać umowę, pełnomocnictwo itp. Dlatego na wizytę w kancelarii zawsze warto wziąć dokument tożsamości oraz jeżeli przychodzimy w sprawie firmowej odpowiednie dokumenty pozwalające na reprezentowanie przedsiębiorstwa.

Zrób listę pytań

Bardzo często idąc do prawnika klient pamięta o wszystkim poza tym jakie chciał zadać pytania. Wychodzi ze spotkania i nagle przypomina mu się po co przyszedł do adwokata. Dlatego na każdym etapie postępowania czy spotkań z adwokatem warto zrobić sobie listę pytań do adwokata – tak aby potem nie musieć czekać na kolejny kontakt lub spotkanie.

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: , , , , , , , ,